dieta reklama internet zabawa hobby dzieci          dieta reklama internet zabawa hobby dzieci

piątek, 9 września 2011

Dieta Dukana

 

 Dieta Dukana (dieta proteinowa, białkowa, protal) -

 

 

Nie da się ukryć, że choć czasy się zmieniają, tematyka zdrowia i urody nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jako że jednym z wyznaczników kobiecego piękna była i jest smukła sylwetka, jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest odchudzanie się. Jednocześnie temat ten wpisuje się w dzisiejsze czasy w sposób wyjątkowy, jako niejednokrotnie związany z problemem nadwagi i otyłości – a zatem z problemem, o którym nie bez powodu słyszymy coraz częściej. Nie ulega wątpliwości, że odchudzanie się nie jest rzeczą łatwą, co więcej - nie zawsze przynosi efekty. Jeżeli jednak potraktować temat poważnie i co najważniejsze, rozsądnie – okaże się, że można odchudzać się skutecznie, ale i mądrze. Najlepszym dowodem na to jest dieta Dukana (znana też pod nazwami: dieta proteinowa, dieta białkowa i dieta protal oraz - nie do końca poprawnymi - dieta ducana czy dieta dunkana) , którą opracował francuski lekarz i dietetyk Pierre Dukan. 


Dukan zaczął interesować się dietetyką z myślą o osobach bardzo otyłych. Przy stosowaniu diety dukana można zrzucić nawet dużą nadwagę (30 kg). Średnio, pierwsze dwa miesiące owocują spadkiem wagi o około 10 kg. Przy nadwadze solidnej, przyjmuje się średnio jeden tydzień diety na kilogram wagi. W praktyce jest to jednak sprawa indywidualna - mniejsza nadwaga zaowocuje równie szybkim spadkiem wzrostu, ale w toku drugiej fazy, spadek ten nieco wyhamuje. Główne założenia diety Dukana opierają się na wyeliminowaniu z jadłospisu węglowodanów i wprowadzeniu jak największej ilości białka. Dukan opracował dietę tak, by przy jej rygorystycznym stosowaniu nie było mowy o efekcie jo-jo. W odróżnieniu jednak od pozostałych diet, stosowanie diety Dukana przez całe życie nie jest równoznaczne z odmawianiem sobie wszystkiego. Wystarczy (w fazie stabilizacji), przez jeden dzień w tygodniu jeść zalecane produkty (czyli proteiny). Dieta dzieli się na cztery etapy - wszystkie konieczne są do tego, by efekty diety się pojawiły i utrzymały - tylko wtedy jest to skuteczna dieta. Pierre Dukan podkreśla również, że fazy te mają znaczenie dla psychiki osoby otyłej. Pamiętać należy jeszcze o tym, że choć można w diecie protal jeść tak dużo jak się chce, to koniecznie trzeba jeść zanim poczuje się głód. Po pierwsze nie pozwoli to na wykorzystanie maksymalnie wartości energetycznej danego posiłku, a po drugie nie zaowocuje tym, że skusimy się na niedozwoloną przekąskę z głodu.


I. UDERZENIE

W fazie tej można jeść dowolną ilość produktów z określonych grup, wyznaczonych przez Dukana. Są to:
  1. Chude mięso: chude wędliny z indyka, kurczaka lub innych dozwolonych gatunków mięs, wołowina (bez antrykotu i rozbratla), cielęcina, konina (poza łatą) - mięso można grillować bądź piec w piekarniku bez tłuszczu.
  2. Podroby: wątróbka cielęca i wołowa, ozory - nie jemy tłustych części podrobów.
  3. Ryby: w zasadzie wszystkie - sardynka, makrela, tuńczyk, łosoś, dorada, okoń, merlan, reja, pstrąg, sola, dorsz, miętus i inne białe i chude ryby, ryby wędzone, ryby w konserwach (wyłącznie w sosie własnym).
  4. Drób: Bez kaczek i gęsi oraz bez skóry. Najczęściej, ten element menu sprowadza się do kurczaka.
  5. Jaja: bez ograniczeń (o ile cholesterol pozwala).
  6. Owoce morza: krewetki, kraby, ostrygi - mięczaki i skorupiaki.
  7. Chudy nabiał: jogurty, serki, twarożki, chude mleko o jak najniższej zawartości tłuszczu (do 4%).
Aby wzbogacić smak potraw dozwolone jest stosowanie czosnku, pietruszki, cebuli, tymianku i innych przypraw. Warto nie przesadzać z solą - zatrzymuje wodę w organizmie. Nie stosujemy w tym etapie cukru, ale możemy słodzić kawę lub herbatę słodzikiem. Jeść można zarówno tyle ile się chce, jak i tak często jak się chce. Warto też wzbogacać dietę o dwie łyżki otrąb dziennie.
Absolutnie nie wolno jeść niczego spoza listy - słodyczy, owoców, tłustego nabiału, ziemniaków lub makaronu. Nie wolno też pić soków owocowych, choć przyjmować musi się przynajmniej 2,5 litra wody dziennie - jest to konieczne dla dobrej filtracji obciążonych dietą nerek.
Faza I trwa średnio 5 dni, choć okres jej trwania zależy od stopnia nadwagi - im większa, tym dłużej trwa faza uderzeniowa.II. NAPRZEMIENNIE

 

Wkraczając w tą fazę, dieta zostaje uzupełniona o warzywa. Naprzemiennie stosuje się dni z samymi proteinami oraz dni, w których łączy się proteiny z warzywami. Dukan proponuje kilka metod łączenia dni. Można stosować dietę proteinową z naprzemienną w systemie 1 na 1 (jeden dzień z warzywami, jeden bez) - polecany osobom, którym trudno zadowolić się monotonna dietą proteinową, 7 na 7 lub 5 na 5. Osoby, którym zależy na wolniejszym zrzucaniu wagi poleca się cykl 2 na 5, w którym 2 dni to dni proteinowe, reszta - warzywne.
Nie wszystkie warzywa są dozwolone. Odrzucamy te, które zawierają dużą ilość węglowodanów (ziemniaki, rośliny strączkowe, ryż, karczochy). Jemy natomiast: pomidory, szparagi, sałatę, ogórki szpinak, bakłażany, paprykę, marchew, buraki, szparagi, rzodkiewki, kapustę, seler, cykorię. Dopuszczalne są również grzyby.
Faza druga trwa dotąd, aż odchudzający się nie uzyska upragnionej wagi. Średnio przyjmuje się, że jest to jeden tydzień diety na każdy kilogram ciała - w praktyce jednak, jest to sprawa indywidualna i czas trwania diety protal w fazie II może być dla każdego inny.III. UTRWALENIE

Zaczyna się w momencie uzyskania wymarzonej wagi i trwa 10 dni na każdy utracony kilogram ciała. W tym etapie mamy przyzwyczaić nasz organizm (i psychikę), do włączania nowych produktów w dietę i życia bez codziennego reżimu żywieniowego, ale ze świadomością, że za pofolgowanie sobie, przyjdzie nam zapłacić. W tym etapie można jeść - chleb pełnoziarnisty (nie więcej niż dwie kromki dziennie), ziemniaki, ser, makaron, ryż (nie częściej niż dwa razy w tygodniu). Równie często wolno zrobić sobie suty obiad z czerwonym winem, ale karą za to jest następny dzień na diecie z fazy I.
Takie przyzwyczajanie się, daje nie tylko naszemu organizmowi przestrzeń na to, by nauczył się na nowo trawić węglowodany, ale również pozwala przyzwyczaić się do napadów obżarstwa, kontrolować je i wyrobić nawyk samokontroli i karania się (dniem proteinowym).

 

 

 

IV. DEFINITYWNA STABILIZACJA

 

Po zakończeniu fazy III wchodzimy w okres ostatni, który towarzyszyć będzie szczupłym już zwolennikom diety protal do końca życia. Zasady są proste - przez cały tydzień można jeść co się chce, a raz w tygodniu jedynie proteiny (tak jak w fazie I). Najwygodniej wybrać sobie jeden dzień w tygodniu, który będzie naszym stałym dniem z proteinami. Dukan doradza czwartek, ale równie dobrze może być to każdy inny dzień w tygodniu. Stałość dnia jest ważna, pozwala bowiem przekształcić nawyk w rytuał, który ciężko złamać - dzięki temu rosną szanse na to, że dieta zostanie utrzymana. Drugim ważnym elementem IV fazy diety protal jest przyjmowanie trzech łyżek otrąb owsianych dziennie.
Oczywiście nawet w fazie ostatecznej unikamy cukru (nie słodzimy kawy i herbaty - można używać słodzika) oraz nie jemy słodyczy. 

Kto nie powinien stosować diety Dukana?

 

 

  • Osoby z chorobami nerek - białko mocno obciąża nerki i jeśli są z nimi problemy, to dieta może je dodatkowo pogłębić. Wprawdzie Dukan zaleca picie dużej ilości płynów dla oczyszczania nerek, ale jeśli osoba stosująca dietę już posiada kamienie czy skłonności do infekcji nerek, to picie płynów nie pomoże. Stosowanie diety Dukana przy problemach z niewydolnością nerek prowadzić może do powstanie kamicy nerkowej, obrzęków nerek, nadciśnienia, zwiększenia ryzyka infekcji. Najpierw warto więc wyleczyć nerki lub też znaleźć inną, mniej obciążającą je dietę. Wprawdzie Pierre Dukan podaje iż w czasie prowadzenia kuracji miał około 60 pacjentów z kamicą nerkową i jeśli tylko pili oni 3 litry wody dziennie, zakwaszenie organizmu się nie pojawiało, niemniej jednak chcąc aby dieta proteinowa nie zaszkodziła, koniecznie trzeba się regularnie badać.
  • Dna moczanowa - ta choroba stawów również jest przeciwwskazaniem do stosowania diety Dukana, która zakwaszając organizm zmienia bilans równowagi kwasowo - zasadowej. Co prowadzić może do nasilenia się objawów choroby.
  • Cukrzyca - wielu diabetyków odradza stosowanie diety Dukana w cukrzycy. Wprawdzie na forach internetowych można spotkać opinie, z których wynika, że osoby chore na cukrzyce mogą stosować dietę Dukana, jednak nigdy jej stosowanie nie powinno być prowadzone u cukrzyków bez kontroli lekarza. Konieczne przy stosowaniu diety u cukrzyków jest dokładne obserwowanie poziomu cukru, jako że ryzyko kwasicy metabolicznej u osób stosujących dietę jest znacznie wyższe. Zmniejszona podaż węglowodanów może również doprowadzić do hipoglikemii.

 

Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą dieta Dukana?

 

 

Wysokie spożycie cholesterolu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych doprowadzić może do powstania nadciśnienia, miażdżycy, a nawet zawału lub daru mózgu. Może dojść również do hiperwitaminozy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (głównie A lub D), za to zbyt mało możemy przyjmować witamin rozpuszczalnych w wodzie - głównie witaminy C oraz witamin z grupy B – dlatego też często zaleca się wspomaganie organizmu suplementami witamin. Warto też zadbać o dodatkowe porcje cynku i miedzi, których główne źródło to kasze i produkty mączne, które w diecie Dukana są wyeliminowane.  akie efekty diety Dukana można zaobserwować po określonym okresie stosowania diety? Czy dieta białkowa efekty daje stałe i zapobiega ponownemu przybraniu na wadze? EFEKTY DIETY DUKANA :


Dieta Dukana została tak opracowana, by efekty diety były jak najszybciej widoczne. Dlaczego? Otóż psychologia osób otyłych uczy, że bez bezpośredniego motywatora, czyli szybkich i widocznych efektów, dieta przestaje osobę otyłą cieszyć, zaczyna męczyć i w efekcie osoba taka uznaje, że dieta jest nieskuteczna, zanim jeszcze metabolizm organizmu przestawi się na nowy jadłospis. Dieta Dukana efekty ma więc błyskawiczne. Już w pierwszej fazie – uderzeniowej bardzo szybko tracimy na wadzę. Wprawdzie twórca diety Dukan, efekty każe traktować z rozwagą - podkreśla, że utrata pierwszych kilogramów to głównie utrata wody z organizmu. W ciągu kilku dni, organizm nie jest w stanie spalić 2-3 kilogramów tłuszczu. I tak jednak efekty diety Dukana w pierwszej fazie przekonują do tego, by ją kontynuować.


Choć na Dukanie szybko się chudnie, warto pamiętać, że w przypadku każdej osoby, tempo utraty kilogramów może być różne. Średnio jednak w fazie uderzeniowej, która nie powinna trwać dłużej niż pięć dni, traci się na wadze 2,5 – 3,5 kg w zależności od długości fazy.
Kolejna faza, naprzemienna to utrata założonej ilości kilogramów – jej efekty są różne – mierzy się je jednak nie kilogramami lecz czasem trwania. Im więcej kilogramów do stracenia, tym dłuższy okres stosowania fazy naprzemiennej. Z opinii osób stosujących dietę proteinową wynika, że z reguły druga faza diety trwa nieco dłużej niż podstawowe założenia diety – winą są drobne grzeszki, czasem stres czy zmiana klimatu, co wpływa na metabolizm. Jedno jest pewne, dawno w żadnej diecie tak spektakularne efekty odchudzania – jak na Dukanie – nie były możliwe. Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter,
zespół www.skuteczna-dieta.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz